Archive for Listopad, 2009

Cviky na míči v konkrétním provedení

Středa, Listopad 25th, 2009

Na míči lze cvičit různým způsobem. Pozice, ze kterých se začíná, mohou být hned tři hlavní. První poloha vychází ze sedu. Na míč se posadíme a pomalu se můžeme rozhoupat. Houpat se můžeme jen tak libovolně anebo za doprovodu hudby. Obě kolena budete při cvičení přitahovat co nejvýše až k hrudnímu koši. Zadeček je potřeba zabořit do míče a záda mírně ohnout ke kolenům. V rytmu hudby lze postupně vykopávat jednu nohu střídavě s druhou. Rukama se následně budete dotýkat kolena. Zdatnější lidé jistě budou schopni pod kolenem ještě navíc tlesknout. Další cvik na míči je například ten, při kterém budete mít chodidla pevně na zemi. Trup musí být zpříma a ruce vzpažte. Následovat bude nádech při napnutých pažích i s prsty. Při připažení poté vydechněte. Další cvik, který jistě stojí za zmínku, začíná sedem zpřímeným. Bříška palců musíte opřít o zem a následně zvednout paty. Poté si paty opřete a zvednete špičky. Následně uděláte několik kroužků v kotnících, přičemž bříška palců zůstanou opřená o zem. Poté ohnete prsty, zvednete paty a protlačíte nárt směrem dopředu. Nohu poté budete střídavě napínat v koleni a přitáhnout špičku směrem v hlavě. Váhu poté přenášejte z jedné nohy na tu druhou. Páže musíte držet vedle těla.

Druhou polohou, kterou začíná cvičení na míči, je leh. Míč se musí nacházet pod bérci a kolena s chodidly budou od sebe vzdálena zhruba na šířku pánve. Cviky vleže nepředstavují žádné složité posilování, ale určitě se při nich zapotíte. Dýchejte nosem, a to oběma směry. Jak při nádechu, tak také při výdechu. Dlaně si dejte na hrudník, prsty umístěte pod klíční kost a při výdechu se snažte udržet ramena na podložce.

Zajímavou možností jsou také cviky, při kterých máte na míči položené břicho. Právě cviky na břicho jsou na míči velmi efektivní.

První cvičení na míči

Středa, Listopad 25th, 2009

Spousta lidí se rozhodne pro cvičení na míči, jelikož jsou líní jít si zacvičit třeba do posilovny a nebo do nějakého jiného fitness střediska. Rozhodně nelze od cvičení tohoto typu očekávat žádné zázraky z hlediska úbytku váhy, ale rozhodně byste se pohybu na míči neměli bránit. Mírně problematické bývají u cvičení na míči zejména začátky. Popravdě řečeno, začátky s každým sportem jsou do jisté míry problematické. Když tedy budete na míč usedat poprvé, čiňte tak velmi opatrně a hlavně pomalu. Míč vám v takovém případě neujede a nedojde k nepříjemným pádům a následným úrazům. Párkrát by se potom cvičící měl zhoupnout a vyzkoušet si, čeho je míč na povrchu schopen. Stability byste měli dosáhnout záhy, jelikož se nejedná o náročné cvičení a i méně pohybliví lidé jsou schopni balancovat na míči velmi dobře.

Rozhodli jste se cvičit? Zkuste naše cviky na pas

Úplným začátečníkům se také doporučuje míč méně nafouknout, čímž se dosáhne primárně jeho větší stability. Je tomu tak proto, že se do míče poměrně slušně zaboříte. Naopak hodně nafoukaný míč svůj tvar změní minimálním způsobem, atak je jeho stabilita mnohem menší. Efektivita cvičebních míčů je maximální, jelikož jejich služeb využívají lidé v mnoha různých oborech. Rozhodně při cvičení tohoto typu nezáleží na věku cvičícího jedince. Na míč se klidně mohou posadit také důchodci, kteří jsou alespoň trochu ohební. Cvičení na míči pro ně bude představovat perfektní šanci, jak se pohybovat a udržovat si tělesnou i duševní svěžest. Díky cvičení na míči mohou lidé mnohým problémům také předejít. Na mysli máme hlavně bolesti zad a páteře. Správná velikost míče by měla být volena dle délky paže. Jedná se konkrétně o vzdálenost mezi ramenem a konečky prstů. Při sedu musí úhly mezi tělem a stehenní kostí a mezi kostí holenní a stehenní svírat tupý úhel. Správnému průměru míče rozhodně věnujte dostatečnou pozornost, aby bylo cvičení na míči plně efektivní.

Cvičení na míči a jeho využití v souvislosti s dětmi

Středa, Listopad 25th, 2009

I když hlavní využití má cvičení na míči bezesporu v oblasti regenerace, respektive rehabilitace, najdeme hned několik dalších možností, jak míč využít. Velmi frekventovaným místem z hlediska vybavení těmito míči, je bezesporu porodnice. Právě v porodnických odděleních nemocnic nacházejí rehabilitační míče velké uplatnění. Díky tomu, že míč uvolňuje páteř a také pánev, dochází k omezení až skoro úplnému snížení bolestí před porodem. Kontrakce mohou být díky tomuto míči do jisté míry zmírněny. Jestliže se vše doplní vlažnou sprchou, ušetří cvičení na míči alespoň nějaké síly, které bude rodička ještě potřebovat. Pomocí pohybů maminky na míči dochází i k tomu, že dítě v jejím těle pomalu rotuje. Tím pádem miminko sestupuje směrem dolů v porodních cestách, což velmi dobře přispívá k samotnému porodu. Cvičení na míči je ideální také pro maminky po absolvovaném porodu. Míč mohou využít pochopitelně také ženy v těhotenství. Musí být ale velmi opatrné, aby nedošlo k jejich pádu. Spousta žen vůbec neví, že díky míči může dojít ke zmírnění jejich menstruačních bolestí.

Cviky na pas – poradíme vám jak cvicit.

Cvičení s míči se na rozdíl od ostatních aktivit zhodí i maminkám s malými dětmi. Ty mnohdy cvičily před těhotenstvím aerobic a nebo jiná cvičení a právě v období, kdy se starají o malé dítě, vypadnou z rytmu. Ke cvičení s malými dětmi by si ženy měly pořídit míč s velkým průměrem. Dítě si maminka položí na bříško a pomalu jej vyklání tak, aby se dostalo směrem z osy. Dítě reaguje buď chtěně anebo nechtěně těmi svalovými skupinami, které jsou k tomuto pohybu prostě nezbytné. Díky těmto pohybům se stabilizuje. V pozdějším věku stačí dítě držet na míči už jen za ruce anebo nohy. Mnohdy se také cvičení na míči využívá k pohybovým aktivitám určeným pro handicapované děti. Jejich cvičení však vyžaduje naprosto profesionální přístup. Pro děti v předškolním věku se jeví jako vynikající volba míč s držadly. Starší děti zvládnou na míči hned několik zajímavých a mnohdy i krkolomných cviků.

Základem cvičení na míči je pochopitelně míč…

Středa, Listopad 25th, 2009

Cvičení na míči by pochopitelně nešlo realizovat bez hlavní pomůcky, kterou logicky představuje samotný míč. Na trhu najdete hned několik rehabilitačních míčů, ze kterých je mnohdy velmi těžké vybrat si ten pravý.

Jak tedy na samotný výběr míče? Základní radou při koupi tohoto míče je pochopitelně ten fakt, že čím levnější míč koupíte, tím horší bude i jeho kvalita. Jestliže si budete chtít koupit kvalitnější míč, tak musíte z peněženky vytáhnout více než 500 korun. Určitě si dejte pozor, aby byl míč potažen kvalitním protiskluzovým materiálem. Jeho služby při cvičení stoprocentně oceníte, jelikož na klouzavém míči se divy rozhodně dělat nedají. Lepší míče jsou také velmi odolné vůči opotřebení. Většinou se vyrábějí z tvrdší gumy, která se jen tak od něčeho nepropíchne. Míč musí být také dimenzován na různé hmotnosti, jelikož na něm cvičí jak muži, tak ženy různé váhy. Zátěž na míči bude nerovnoměrně rozložena, a proto by jeho kvalita měla být nesporná. Opravdu kvalitně vyhotovené míče jsou schopny unést váhu kolem 300 kilogramů. Průměr rehabilitačního míče volte hlavně s ohledem na vaši postavu. Ostatně i jiné pomůcky při posilování je potřeba volit s ohledem na parametry člověka. Pro osoby do 150 centimetrů jsou ideální míče s průměrem 55 centimetrů. Lidé měřící do 175 centimetrů by měli volit míč o průměru 65 centimetrů. Vyšší osoby si určitě oblíbí míč o průměru 75 centimetrů. Pomocí míče jsou posilovány zejména posturální zádové svaly, a to jak dynamicky, tak také staticky. Velmi důležitá je hlavně stabilizace polohy zad. V hlubokých pozicích ideálně posílíte také svaly fázické. Jestliže si budete chtít zlepšit koordinační a také kondiční stránky své osobnosti, pak cvičení na míči představuje doslova ideální možnost.